حذف بی دردسر کاغذ دیواری

حذف بی دردسر کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

جدا کردن کاغذ دیواری قدیمی با توجه به چسب و یا خمیری که برای چسباندن آن به کار برده‌اند، می‌تواند کمی شما را به زحمت بیاندازد. در اکثر موارد خودتان با استفاده از یک تیغه پلاستیکی و یا چاقوی پلاستیکی و کمی مواد مرطوب کننده مثل آب می‌توانید از عهده این کار به خوبی بر بیاید و نیازی نباشد که حتما برای حذف بی دردسر کاغذ دیواری از یک حرفه‌ای کمک بگیرد، چرا که این کار مستلزم هزینه خواهد بود. اولین گام مهم برای جدا سازی کاغذ دیواری، تشخیص نوع کاغذ به کار رفته است. بعد از این مرحله می‌توانید از روش‌های مربوط برای حذف کاغذ دیواری بهره ببرید. یکی از این روش‌ها استفاده از بخار آب و یا خیساندن کاغذ دیواری است. فقط کافی است، پس از خیساندن کاغذ دیواری مدتی صبر کنید تا مایع باعث شل شدن کاغذ دیواری شود. سپس با استفاده از یک تیغه پلاستیکی بقایای کاغذ دیواری را از روی سطح دیوار پاک کنید. در ادامه این مطلب شما را با روش‌هایی آشنا می‌کنیم که با پیروی از آن می‌توانید از شر کاغذهای دیواری قدیمی به راحتی خلاص شوید.

برای شروع، کف اتاق را با پلاستیک بپوشانید

برای اینکه بتوانید کاغذهای دیواری را از روی دیوار جدا کنید، نیاز به آب زیادی دارید. از این رو سعی کنید تمامی وسایل را از کنار دیوار مربوطه جمع کنید و کف زمین کنار دیوار را با استفاده از پلاستیک بپوشانید. برای اطمینان، سعی کنید چند تکه حوله و یا و لباس کهنه را پای دیوار قرار دهید تا در صورت نیاز بتواند آب اضافی را به خودش جذب کند. سعی کنید هر گونه موکت و یا فرشی را از منطقه دور کنید.

مبلمان را به اتاق دیگر منتقل کنید

مبلمان، میز و صندلی‌ها باید از اتاق خارج شوند تا بتوانید به راحتی درون اتاق حرکت کنید. برای دسترسی بیشتر تمام چهار گوشه اتاق را خالی کرده و به راهرو و یا یک اتاق دیگر انتقال دهید. اگر قادر نیستید که کمدها و یا مبلمان را جابه‌جا کنید، سعی کنید آن‌ها را روی هم در مرکز اتاق قرار دهید، به صورتی که مزاحم کار شما نشوند و سعی کنید، حتما روی آن را با پلاستیک بزرگ بپوشانید. البته دقت داشته باشید؛ کف وسایلی که با زمین در تماس هستند، در صورت جاری شدن آب خیس نشوند.

کلید و پریزها را مسدود و آب‌بندی کنید

همان طور که گفته شد؛ برای حذف بی دردسر کاغذ دیواری نیاز به مایعات است. از این رو سعی کنید، برای شروع کاغذ دیواری‌های دور کلید و پریز برق را ببرید. سپس با استفاده چسب‌های پهن روی آنها را بپوشانید تا از نفوذ آب به درونشان جلوگیری شود. آبندی کردن کلید و پریز برق یک امر ضروری است، وقتی شما دیوار را خیس می‌کنید. ممکن است با جاری شدن آب روی دیوار رطوبت مایع به درون پریزها نفوذ کند و وقتی برق را وصل کردید، اتصالی صورت گیرد. از این رو باید آن‌ها را پیش از کار آبندی کنید.

فیوز برق اتاق مربوطه را خاموش کنید

اتاقی را که قرار است، کاغذهای دیواری آن را جدا کنید، حتما قبل از کار فیوز برقش را قطع کنید. در ضمن برای اطمینان از قطع بودن برق داخل اتاق با یک وسیله الکترونیکی سعی کنید، مطمئن شوید که پریزهایتان برق ندارند. سپس اگر نور اتاقتان کم شد با استفاده از یک روشنایی شارژی نور کافی را برای ادامه کار درنظر بگیرید. البته بهترین کار این است که اتاق و یا راهروهای اتاق مورد نظر را با استفاد از لامپ‌های بزرگ نورانی کنید تا نور کافی به اتاق شما برسد.

نوع دیوار را شناسایی کنید

شناسایی دیوار می‌تواند یک گام مهم برای اجرای جدا سازی کاغذ دیواری از روی آن باشد. برای شناسایی نوع دیوار سعی کنید، ابتدا چند ضربه روی آن وارد کنید. وقتی یک صدای تو خالی و بم به گوشتان رسید، یعنی که دیوار به راحتی در هنگام کار آسیب می‌بیند. اما اگر صدا کمی زمخت و سخت باشد، نشانه آن است که دیوارتان به اندازه کافی استحکام دارد و به راحتی می‌توانید کار را شروع کنید. اگر جنس دیوارتان از گج باشد، نباید در هنگام کار با تیغه و یا چاقوی پلاستیکی به آن هیچ گونه ضربه‌ای وارد کنید. چرا که وقتی گچ خیس شود، به شدت آسیب پذیر می‌شود.

مقداری آب را بجوشانید و اجازه دهید تا ۵ دقیقه بجوشد

سعی کنید یک قابلمه بزرگ را پر از آب کنید، به صورتی که ۲ الی ۳ سانتی متر از لبه قبلمه فاصله داشته باشد. سپس آن را روی شعله گاز قرار دهید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید. وقتی آب به خوبی جوشید، آن را خاموش کنید و به آن اجازه دهید تا خنک شود. خنکی آب باید به اندازه‌ای باشد که با انگشتتان بتوانید آن را لمس کنید، بدون آنکه احساس داغ بودن کنید.

آب را با یک حلال مخلوط کنید تا یک محلول یکنواخت بدست آورید

وقتی آبی که جوشانده‌اید، به اندازه کافی خنک شد، مقداری سرکه درونش بریزید. نسبت آب به سرکه باید به صورتی باشد که ۸۰ درصد مایع باید از آب و ۲۰ درصد باقی مانده از سرکه باشد. سعی کنید محلول جدید را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه گرم کنید.

کل دیوار اتاق را با محلول آب و سرکه خیس کنید

برای اینکه بتوانید محلول سرکه و آب را روی دیوار بپاشید، ابتدا باید آن‌ها را خوب به هم بزنید. سپس درون اسپری آب پاش بریزید و به دیوار اسپری کنید. البته اسپری کردن باید زمانی باشد که شما کاغذهای دیواری را کمی پاره کرده باشید تا محلول آب و سرکه بتواند به خوبی در آن نفوذ کند. دقت کنید که محلول سرکه و آب به خوبی درون منافذ کاغذ پاره شده با دیوار پاشیده شده باشد. پس از آنکه مطمئن شدید، تمامی نواحی کاغذ و دیوار به خوبی خیس شدند ۱۰ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید تا رطوبت درون بافت کاغذ دیواری نفوذ کند تا برای جدا سازی از خود مقاومتی نشان ندهد. البته شما با استفاده از یک تکه اسفنج نیز می‌توانید سطح کاغذ دیواری را به محلول آغشته کنید. سعی کنید نواحی که پس از اسپیری کردن، خشک می‌شوند را خیس نگه دارید تا لایه برداری به خوبی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *