طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت مدرن

گسترش شهرنشینی و هیاهوی زندگی شهری در دنیای امروز سبب ایجاد سبک مدرن در دکوراسیون شده است. دوری از تجملات و استفاده از دکوراسیونی ساده و راحت، بنیان‌های اصلی دکوراسیون مدرن است. استفاده از کابینت‌های بدون قاب، به کاربردن کفپوش لمینیت، سرامیک‌های رنگی و به طور کلی استفاده از رنگ‌های روشن، ساده‌ترین روش‌ها‌، برای ایجاد یک آشپزخانه مدرن طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه می‌باشد. گذشته از این موارد، مهم‌ترین رکن، در دکوراسیون آشپزخانه مدرن، طراحی کابینت مدرن است.

انواع کابینت

در طراحی کابینت مدرن نوع و جنس کابینت‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد ما در اینجا کابینت‌ها را براساس مواد اولیه، به هفت گروه دسته‌بندی می‌‌کنیم

۱. کابینت ام دی اف MDF

این کابینت‌ها، از پسماند‌های غیرقابل مصرف چوب ساخته می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی کابینت MDF، شکل‌پذیری آن است که امکان هماهنگی با فضا‌های مختلف را ایجاد می‌کند. مهم‌ترین نقطه ضعف این کابینت‌ها، حساسیت در مقابل آب می‌باشد.راه‌حل این مشکل، بسیار ساده است بهتر‌است در نقاطی که در معرض مستقیم آب قرار دارد مانند سینک ظرفشویی از مواد PVC استفاده شود. PVC جزء مواد ضد آب محسوب می‌شود. از مزایای دیگر کابینت MDF می‌توان به مقاومت دربرابر حرارت و عایق بودن در مقابل صدا اشاره کرد.

۲. کابینت های گلاس

چارچوب اصلی این کابینت، از MDF سفید است و جنس درب‌ها و قسمت‌هایی که در معرض دید قرار دارد از جنس ورق‌ های گلاس ساخته می‌شود. براقی و تنوع در طرح و رنگ، زیبایی ظاهری این کابینت‌ها را دوچندان می‌کند.

۳. کابینت ممبران (وکیوم)

جنس چارچوب اصلی ممبران، MDF سفید می‌باشد. سازندگان این کابینت با استفاده از دستگاه CNC روی ام دی اف خام را حکاکی می‌کنند سپس با به کارگیری دستگاه مکش، روکش طرحدار، را روی ام دی اف می‌چسبانند. در این روش، می‌توان طرح‌های پیچیده و کلاسیک را به راحتی اجرا کرد.

۴. کابینت ملامینه

ماده اولیه ساخت این کابینت، ورق‌های ملامینه است. در واقع این ورق‌ها، چوب نئوپان است که با یک لایه نازک ضد خش به نام ملامینه پوشانده شده است.  نقطه ضعف این کابینت نیز حساسیت به رطوبت است بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب به کابینت ملامینه، آن را در معرض آب قرار ندهید.

5. کابینت‌ چوبی

کابینت‌های چوبی دارای دو نوع می‌باشد کابینت‌های تمام چوبی و کابینت‌ روکش چوب. در ظاهر، این کابینت‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و نمای بیرونی هردو از چوب واقعی ساخته شده است. تفاوت این دو نوع کابینت، در مقدار چوب مصرفی آن‌ها و به تبع آن تفاوت قیمت آن‌هاست

۶. کابینت تمام چوبی

طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه, این کابینت‌ها از جنس چوب خالص است. به همین دلیل جزء گران‌ترین کابینت‌ها محسوب می‌شود.گاهی اوقات سازندگان کابینت با هدف کاهش هزینه‌ها، چارچوب اصلی کابینت را از جنس MDF می‌سازند. پس از تکمیل مراحل ساخت کابینت چوبی، برای زیبایی بیشتر کار، با استفاده از رنگ‌های پلی‌استر، یک لایه نازک روی کابینت‌ها ایجاد می‌کنند.

۷. کابینت روکش چوب

طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه ,یونیت یا چارچوب اصلی کابینت‌های روکش چوب از جنس ام دی اف است و لایه رویی آن با یک لایه نازک چوب پوشانده می شود. پرطرفدارترین روکش‌ها، چوب‌های درخت ملچ و بلوط می‌باشد. برای رنگ کردن این نوع کابینت نیز از رنگ‌های پلی‌استر استفاده می‌شود. قیمت این کابینت‌‌ها، نسبت به کابینت‌های تمام چوبی به صرفه‌تر است.

8. کابینت فلزی

امروزه استفاده از این کابینت‌ها، تقریبا منسوخ شده است. البته کابینت‌هایی که از جنس استیل هستند هنوز زیبایی خاص خود را دارند. در اغلب مواقع کابینت‌سازها برای صرفه اقتصادی بیشتر از چارچوب‌های فلزی و درب‌های ام دی اف استفاده می‌کنند. نقطه ضعف کابینت‌های فلزی حساسیت نسبت به رطوبت و آب می‌باشد. از این رو احتمال ایجاد پوسیدگی و زنگ زدگی در کابینت‌های فلزی زیاد است.

سبک‌های کابینت

در این بخش از طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه به معرفی تعدادی از سبک‌های کابینت می‌پردازیم.

۱. طراحی کابینت مدرن(Modern) : به لحاظ تاریخی، سبک مدرن، شامل طراحی‌های امروزی تا نیمه قرن بیستم می‌شود اما سرعت تغییر سبک‌های دکوراسیون سبب می‌شود که دکوراسیون چند سال گذشته، امروزه کهنه و قدیمی محسوب می‌شود. در واقع واژه مدرن، نقطه مقابل سبک سنتی است. کابینت‌های این سبک، ساده، براق و بدون قاب است. اجتناب از به کار بردن تزئینات اضافه و استفاده از خطوط افقی قطور از ویژگی‌های این سبک است.

۲. آشپزخانه به سبک کلبه‌ای (Cottage Style) : از ویژگی‌های این سبک ایجاد حس نوستالژی، سادگی و زندگی آرام در انسان می‌باشد. استفاده از کفپوش‌های چوبی، رنگ‌های ملایم و پرده‌های رنگارنگ از خصوصیات این سبک است.

۳. آشپزخانه به سبک شبی شیک (Shabby Chic Style) : در این سبک از میز، صندلی و وسایل آنتیک استفاده می‌شود. کابینت‌ها و وسایل این سبک، سفید رنگ بوده و برای ایجاد تعادل و جلوگیری از یکنواخت شدن هاله‌های سبز و خاکستری رنگ به آن اضافه می‌شود.

۴. آشپزخانه به سبک ساحلی(Beach Style) : در این سبک، از تمامی علائم دریایی استفاده می‌شود. رنگ‌هایی که می‌توان در این سبک از آن استفاده کرد عبارتند از آبی، سفید، زرد ملایم، سبز است. به عنوان مثال برای درب‌های کابینت از شیشه و برای صندلی‌ها نیز از حصیر یا چوب‌های کهنه استفاده می‌شود. مابین کابینت‌ها نیز با کاشی‌های آبی پوشانده می‌شود

۵. آشپزخانه به سبک سنتی (Traditional): همانطور که در توضیح سبک مدرن عنوان شد سبک سنتی و مدرن نقطه مخالف یکدیگرند. در این آشپزخانه‌ها، بیشتر از مواد طبیعی مانند چوب و سنگ استفاده می‌شود. در سبک سنتی کابینت‌ها، طاقچه‌ای شکل بوده و دارای درب‌های شیشه‌ای و فلزی هستند. استفاده از تزئینات زیاد در این سبک اهمیت خاصی دارد.

۶. آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی (Scandinavian): این سبک، جزء دکوراسیون‌های مدرن محسوب می شود و رنگ‌های اصلی استفاده شده در سبک اسکاندیناوی شامل رنگ طبیعی چوب، آبی، سفید و خاکستری می‌باشد. اغلب طراحان دکوراسیون، با پرداختن به جزئیات و افزودن تزئینات به زیبایی هرچه بیشتر آشپزخانه کمک می‌کنند.

۷. آشپزخانه به سبک آسیایی (Asian): همانطور که از نام این سبک پیداست در این سبک، از وسایل آسیایی استفاده می‌شود. کابینت‌های سبک آسیایی مانند سبک مدرن، ساده و عاری از هرگونه تزئین می‌باشند. ویژگی دیگر این سبک، استفاده از چوب و شیشه برای درب کابینت‌ها است.

۸. آشپزخانه به سبک ویکتوریا (Victorian): عنصر اصلی این سبک، تزئینات زیاد می‌باشد. کابینت‌های سبک ویکتوریا، دارای حکاکی‌های ظریف و تزئینات زیاد بوده و از سنگ‌های مرمر، گرانیت، چوب، سنگ صابونی و سنگ مصنوعی به عنوان صفحه کابینت استفاده می‌شود.

۹. آشپزخانه به سبک معاصر(Contemporary): در واقع این سبک، شباهت زیادی به سبک مدرن دارد. استفاده از وسایل براق مانند استیل و رنگ‌های روشن مانند سفید از خصوصیات سبک معاصر می‌باشد. از اصول مهم این سبک پیروی کردن از مد‌های جدید است به همین دلیل ویژگی‌های آن متغیر است به عنوان مثال امروزه در این سبک از رنگ‌های خاکستری و خنثی استفاده می‌شود.

۱۰. آشپزخانه به سبک روستیک یا روستایی (Rustic): در سبک روستیک از متریال طبیعی مانند سنگ، چوب، الوار، آجر و شومینه استفاده می‌شود. شاید تصور کنید امروزه این سبک منسوخ شده است اما دکوراسیون ویلای تام کروز نمونه بارز استفاده از این سبک در این دوره می‌باشد.

۱۱. حذف کابینت‌های هوایی: در این سبک، با هدف ایجاد فضایی باز و مدرن، کابینت‌های قسمت فوقانی حذف شده است.

۱۲. شلف‌های دیواری: استفاده از این شلف‌ها، برای دیوار‌های سست، که توان کافی برای نصب کابینت را ندارد مناسب است. زیبایی این شلف‌ها، زمانی بیشتر است که در یک ردیف و به صورت منظم نصب شود.

۱۳. آشپزخانه به سبک تلفیقی (Consolidated): برای ایجاد فضایی متفاوت و منحصر به فرد می‌توانید ترکیبی از چند سبک را در آشپزخانه ایجاد کنید.  به عنوان مثال می‌توانید از کابینت‌های چوبی، سفید و رنگی در کنار هم استفاده کنید.

۱۳. آشپزخانه به سبک کلاسیک (Classic): با توجه به این‌که واژه کلاسیک، متضاد واژه مدرن بوده و قدیمی‌ترین متریال ساخت کابینت، چوب می‌باشد در این سبک، نیز چوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیبایی کابینت‌ها با اجرای پتینه و سند، تامین می‌شود. جلوگیری از به کارگیری تزئینات اضافی، ویژگی دیگر این سبک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *