کرونا و اقتصاد

کرونا؛ تلاش برای به کما فرو بردن اقتصادهای ویروسی

 

ویژگی‌های منحصر به فرد #رکود #اقتصادی ناشی از #شیوع #کرونا  باعث شده دولت‌های جهان روش‌هایی بی‌سابقه برای #مقابله با آن در پیش بگیرند. به این ترتیب که از یک سو تلاش کنند بخش‌هایی از #اقتصاد را به کما فرو ببرند و از سوی دیگر مستقیماً تأمین خرج زندگی مردم را به عهده بگیرند.

خیلی از مردم دنیا، قبل از آن‌که خودشان #کرونا بگیرند و #عوارض جسمی آن را تجربه کنند، با #عوارض اقتصادی این #ویروس مواجه شده‌اند: کارشان را از دست داده‌اند، درآمدشان کم شده و نگران خالی ماندن سفره و از دست رفتن سقف بالای سرشان هستند.

برای دولت‌ها هم سؤال این نیست که #رکود #اقتصادی ناشی از این #شیوع جهانی چقدر عمیق خواهد بود، بلکه مسأله این است که چطور می‌شود اثرات درازمدت این #بحران را کم کرد و با کمک به #اقتصاد خانوارها، جلوی گسترش فقر، گرسنگی و بی‌خانمانی را گرفت.

بر خلاف #بحران‌های قبلی که عموماً ریشه مالی داشتند و ناشی از خشک شدن بازارهای سرمایه بودند، این بار مسأله خانه‌نشینی خودخواسته یا اجباری کارکنان و مشتریان است.

به عبارت دیگر #شیوع #ویروس #کرونا عملاً باعث کمبود نیروی کار و در نتیجه خوابیدن کسب و کارها شده است. .

 

داروی ناکارآمد

بسیاری از کشورها برای مقابله با #رکود #اقتصادی به نسخه جان مینارد کینز، اقتصاددان بریتانیایی دهه ۱۹۳۰ عمل می‌کنند که می‌گفت در زمان #رکود، دولت باید به یک عده پول بدهد تا چاله بکنند و سپس آن را پر کنند.

کینز معتقد بود که در شرایطی که بخش خصوصی رغبتی به سرمایه‌گذاری و استخدام نیروی کار ندارد، این کار دولت باعث می‌شود درآمد مردم بالا برود، تقاضا برای کالاها و خدمات رشد کند و #اقتصاد رونق بگیرد.

همین است که بسیاری از دولت‌ها در زمان #رکود بسته‌های ‘محرک #اقتصادی ‘ تهیه می‌کنند و با افزایش بودجه عمرانی و هزینه‌های دولت، تلاش می‌کنند موتور #اقتصاد را روشن کنند.

این بسته‌ها در دهه‌های اخیر، علاوه بر سرمایه‌گذاری مستقیم، شامل کمک به بخش خصوصی با دادن وام‌های کم‌بهره یا تضمین بازپرداخت آن‌ها بوده است. چندین کشور از جمله آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در هفته‌های اخیر برنامه‌های چند صد میلیارد دلاری برای حمایت از بخش خصوصی‌شان اعلام کرده‌اند.

ولی وقتی دولت‌ها می‌خواهند مردم در خانه بمانند، کم کردن مالیات‌ها یا دادن وام‌های بی‌بهره بعید است بتواند کسب و کارها را سر پا نگه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *