مراقبتهای اولیه در برابر ‏ویروس ‏‎ ‎جدید کرونا ‏

از تازه ترین اطلاعات مربوط به طغیان  کووید-19  آگاه باشید،این اطلاعات از طریق وب سایت سازمان جهانی  بهداشت  یا مسئولین  بهداشت  عمومی کشور یا محل زندگیتان در دسترس شما قرار میگیرد.

اغلب مبتلایان دچار بیماری  خفیفی شده و بهبود پیدا می کنند امااین بیماری  می تواند برای بقیه افراد شدید باشد. مراقب سلامت  خود باشید و با رعایت این نکات از دیگران هم محافظت کنید:

مرتب دست های خود را بشویید

مرتب دست های خودرا به صورت کامل با آب و صابون بشویید یا با محلولهای  ضدعفونی کننده  حاوی الکل  تمیز کنید

شستشوی دست ها با آب و صابون و استفاده از محلولهای ضدعفونی کننده  دارای الکل ،ویروس  های روی دست ها را از بین می برند.

فاصله (ایمن) را در اجتماعات حفظ کنید

از کسی که سرفه  و عطسه  می کند، حتما حداقل  یک متر فاصله بگیرید.

زمانی که شخصی سرفه  و عطسه  می کند قطره های ریزی از دهان و بینی او به اطراف پاشیده میشود که ممکن است دارای  ویروس  باشند. اگر فاصله شما با آن شخص خیلی نزدیک باشد، ممکن است شما این قطرک های حاوی ویروس کووید-19  را استنشاق کنید.

به چشم ها، بینی و دهان خود دست نزنید

دست ها در تماس با سطوح مختلف ممکن است به ویروس ها آلوده  شده باشند. دست های آلوده می توانند ویروس  را به چشم ها ،بینی و دهان شما منتقل کنند.از این راه ها ویروس  می تواند وارد بدن شما شده و شما را بیمار  کند.

بهداشت تنفسی را رعایت کنید

شما و اطرافیانتان حتما بهداشت تنفسی را رعایت کنید. بهداشت تنفسی  به معنای پوشاندن دهان و بینی با آرنج   یا  دستمال کاغذی  در هنگام عطسه و سرفه  است. بعد از سرفه و عطسه  بلافاصله دستمال کاغذی  خود را دور بیاندازید.

چرا باید رعایت کنیم؟ قطره های خارج شده از بینی و دهان ویروس ها  را پخش میکنند. با رعایت بهداشت  تنفسی  می توانید از خود و اطرافیانتان در برابر ویروس هایی مانند  سرماخوردگی ، آنفلوآنزا  و کوید-19 محافظت کنید.

اگر تب دارید یا سرفه می کنید یا به سختی نفس می کشید هرچه زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر احساس بیماری  می کنید حتما در خانه بمانید. اگر تب  دارید و سرفه  می کنید و به سختی نفس  می کشید، زودتر تماس گرفته و پیگیر مراقبت های پزشکی  باشید. و به توصیه های مسئولین  بهداشت  و سلامت   عمل کنید.

مسئولین بهداشت  و سلامت  کشور  در جریان تازه ترین اطلاعات در مورد وضعیت منطقه شما هستند. اگر قبل از مراجعه به مراکز بهداشتی  با آنها تماس بگیرید ،این امکان را به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی   می دهید تا شما را به مراکز درمانی  مناسب ارجاع دهند. این کار  علاوه بر حفاظت از شما  به جلوگیری از انتشار ویروس  و سایر عفونت ها  هم  کمک می کند.

چگونه ماسک بزنیم، استفاده کنیم، در بیاوریم و دور بیندازیم
  • قبل از اینکه ماسک بزنید، دست­های خود راحتما  با آب و صابون  بشویید یا با محلول­های الکلی ضدعفونی  کنید.
  •  دهان و بینی خود را با ماسک  بپوشانید و مطمئن شوید که بین صورت شما و ماسک هیچ فاصله ای  وجود ندارد.
  • زمانی که از ماسک استفاده می­کنید، از دست زدن به (جلوی) ماسک خودداری کنید؛ اگر به (جلوی) ماسک دست زدید، دست­های خود را حتما با آب و صابون  بشویید یا با محلول­های الکلی ضدعفونی  کنید
  • به محض اینکه ماسک  مرطوب شد، آن را با یک ماسک جدید تعویض کنید و از ماسک  یکبار مصرف، دوباره استفاده نکنید.

برای در آوردن ماسک : بند آن را از پشت  در بیاورید (به جلوی ماسک دست نزنید)؛ فوراً آن را در سطل زباله درب­دار بیندازید؛ دست­های خود را با آب و صابون  بشویید یا با  محلول­های الکلی ضدعفونی  کنید